środa, 28 lipca 2021
Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego
Związek:
Pozostałe:
Wyszukiwarka:


Losowe zdjęcie
piknik 5.09.09r. 003
piknik 5.09.09r. 003

» zobacz zdjęcie
» wejdź do działu
Strefa Związkowca
Login:

Hasło:

» Zapomniałem hasło
Polecamy

 

Ramowy rozkład czasu pracy
na rok 2021

 

 

 

 

 

 

Newsletter:
E-mail:
Naliczenie emerytury przed ustaniem stosunku pracy
Jesteś w: Aktualności

Naliczenie emerytury przed ustaniem stosunku pracy

W zwiazku z licznymi pytaniami o naliczenie emerytury przed ustaniem stosunku pracy wysłałem pytanie do ZUS o treści: 

"Witam i mam pytanie czy jako pracownik zatrudniony na umowę stałą mogę wystąpić o wyliczenie emerytury przed zwolnieniem się z pracy? Jak wygląda taka procedura i czy wyliczenie to przed ustaniem stosunku pracy jest zapisane, gdzieś w ustawie bądź innym dokumencie. Pytam, ponieważ pracownicy informowani są iż muszą się zwolnić by otrzymać dokumenty do wyliczenia emerytury. "

Odpowiedź w artykule: 

 

Dzień dobry,

Jeśli pytanie dotyczy emerytury z racji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (65 lat mężczyzna, 60 lat kobieta), to nabycie prawa do emerytury nie jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy - zakończenie pracy konieczne jest celem podjęcia wypłaty emerytury. Jeśli wniosek o emeryturę powszechną składany jest w momencie zatrudnienia i to zatrudnienie jest kontynuowane to wydamy decyzję przyznającą prawo do emerytury (z wyliczeniem kwoty brutto), a wypłata zostanie zawieszona do momentu złożenia świadectwa pracy wraz z wnioskiem o podjęcie wypłaty emerytury. Wniosek o emeryturę można złożyć najwczesniej na 30 dni przed osiągnięciem powszechnego wieku.

Wcześniej przed osiągnięciem wieku emerytalnego można również uzyskiwać prognozę emerytury. Wystarczy udać się z dowodem osobistym do dowolnej placówcki ZUS, gdzie doradca emerytalny wyliczyć przewidywaną kwotę emerytury.

Emerytura obecnie obliczana jest na podstawie kapitału początkowego (ustalany jest on za okres sprzed 1 stycznia 1999 r., gdzie wymagane są dokumenty potwierdzające staż i wynagrodzenie) oraz zgromadzonych składek na indywidualnym koncie od 1 stycznia 1999 r. W związku z tym, za okres od 1 stycznia 1999r. nie potrzebujemy dokumentacji do obliczenia emerytury gdyż korzystamy ze składek zgromadzonych na indywidualnym koncie.

Dziękuję za kontakt z nami,
w razie pytań zapraszam ponownie

Jakub Ernestowicz
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Centrum Obsługi Telefonicznej
tel. 22 560-16-00
www.zus.pl

Autor: Administrator


Drukuj
© Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego w Bydgoszczy - Wszelkie prawa
zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega